“Küçük adımlar atarak ‘sürdürülebilir’ farklar yaratabiliriz”

İklim değişikliği, hava kirliliği, su kaynaklarının giderek azalması ve biyoçeşitlilik kaybı gibi çevre sorunları, dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük zorluklar haline gelmiş durumda. Daha güzel ve sürdürülebilir bir dünya için yeşil dönüşüm konusunda birlikte düşünmek ve hareket etmek gerektiğinin altını çizen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu “Bu kapsamda üzerimize düşen görevleri yerine getirerek, gelecek nesiller için sürdürülebilir yapılara ve çevre dostu inovatif yatırımlara öncelik vermeliyiz” açıklamasında bulundu.

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla açıklama yapan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, insanlığın önündeki iklim krizi ve çevresel tehditlere dikkat çekerek, Türkiye’nin bu alanlarda gerekli önlemleri alması ve ekonomide yeşil dönüşümü gerçekleştirmesi çağrısında bulundu. “Sürdürülebilir bir çevre politikası oluşturmak, doğal kaynakların korunması ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak açısından kritik öneme sahip. Bu konuda yapılması gerekenlerin başında ise; güneş, rüzgar, hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek ve fosil yakıt kullanımını azaltarak karbon emisyonlarını düşürmek geliyor” açıklamasında bulunan Küçükoğlu, toplumun bilincini arttırmayı hedefleyen çevresel eğitim programları ile çevre politikalarının etkin bir şekilde uygulanabilmesi için, kurumlar arasındaki iş birliğinin artması gerektiğinin de altını çizdi.

“İnovatif malzemeler geliştirmeye öncelik vermeliyiz”

Kaynakların akılcı ve etkin kullanılmasının giderek daha fazla önem kazandığını vurgulayan Küçükoğlu, ‘’Türkiye’de, ormanların neredeyse üçte ikisi yangın tehdidi altında ve 10 yıl içinde 30.000’e yakın orman yangını meydana geldi. Çevreyi korumaya yönelik tedbirler, ekolojik dengeyi koruyarak sürdürülebilir bir gelecek inşa etmemizde önemli rol oynuyor. Dünyada yeşil bina ve sürdürülebilir malzemelerin kullanımına yönelik talep artarken, inşaat malzemesi sanayisinin sorumluluğu da artıyor. Bu doğrultuda, sürdürülebilir yapılara odaklanmalı, bunun için de çevre dostu inovatif malzemeler geliştirmeye öncelik vermeliyiz” dedi.

“Çevre dostu uygulamaların yaygınlaşması için çabalıyoruz”

Binalarda enerji verimliliğini arttırıp enerji ithalatını ve sera gazı salımını azaltarak, ekonomiye ve çevreye büyük katkılar sağlanabileceğini belirten Tayfun Küçükoğlu, “Türkiye İMSAD olarak, tüm faaliyetlerimizi, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma amacıyla şekillendiriyoruz. Çevre dostu malzemelerin kullanımını teşvik ediyor, enerji verimliliğini arttırmak adına yenilikçi çözümler geliştirilmesi için çalışmalar yapıyor, projeler yürütüyoruz. Bunun yanı sıra, sektörümüzdeki diğer paydaşlarla iş birliği yaparak, çevre dostu uygulamaların yaygınlaşması için çabalıyoruz” açıklamasında bulundu.

“Küçük adımlarla büyük farklar yaratabiliriz”

Çevresel sürdürülebilirlik konusunun, yalnızca inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin sorumluluğunda olmadığını belirten Küçükoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Tüm bireyler ve kurumlar, sürdürülebilirlik ve çevresel konularda duyarlı hareket etmelidir. Bunun için de öncelikli olarak doğal kaynakların verimli kullanılması, enerji verimliliğine önem verilmesi, döngüsel ekonomi prensiplerinin ön plana çıkarılması ve atıkların azaltılması gerekiyor. Küçük adımlarla başlayarak, hep birlikte büyük farklar yaratabiliriz. Türkiye İMSAD olarak, sürdürülebilirlik alanında yürüttüğümüz çalışmalarla sektörün öncüleri arasında yer almaktan gurur duyuyoruz. Daha iyi bir dünya için sorumluluk almaya, sürdürülebilirlik alanında dünyamıza fayda sağlayacak her türlü girişimin destekçisi olmaya devam edeceğiz.”