Türkiye İMSAD Başkanı İnşaat Ekonomisi Zirvesi’nde Konuştu

 

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Ekonomisi Zirvesi, 13 Ocak 2016 tarihinde tarihî Saatli Bina Albert Long Hall’de gerçekleşti. Zirve’de “Ekonominin Yükselen Değerleri” konulu panelde Türkiye İMSAD Başkanı F. Fethi Hinginar da konuşmacı olarak yer aldı.


 

 

Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Ekonominin Yükselen Değerleri” konulu panelde Türkiye İMSAD Başkanı F. Fethi Hinginar, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Akgiray konuşmacı olarak yer aldı.

 

“Ekonomik büyüme için inşaat olmazsa olmaz mı? İnşaatla büyüyen ekonomiler sürdürülebilir ekonomiye nasıl geçer? Ekonominin lokomotifi olan inşaat büyüme için engele dönüşür mü? Değişen makro değerler sektörü düşündürüyor mü? Kur ile dalgalanıp petrol ile düşüşe geçen inşaat sektörü nereye gidiyoruz? Türkiye’nin gelecek ekonomi planında inşaatın yeri nedir?” vb. konuların konuşulduğu oturumda, Türkiye İMSAD Başkanı F. Fethi Hinginar inşaat ve inşaat malzemesi sektörüne ilişkin güncel verileri paylaşarak, sektörün gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Başkan Hinginar,  Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşat sektörünün Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'daki (GSYH) payının yüzde 5'in üzerinde olduğunu belirterek, "Ama istihdam açısından daha yüksek rakamlar söz konusu. Sektör, 1 milyon 800 bin kişiye istihdam sağlıyor" dedi.

 

Hinginar, inşaat sektörünün sanayiye de büyük katkı sağladığını dile getirerek, "İnşaat malzemeleri ihracat rakamı otomotiv sektörünün ihracat rakamlarıyla yarışır durumda. Cari açığa yüzde 230 pozitif katkı sağlıyor. Çünkü inşaat malzemeleri üretimde yerli malzemeler kullanıyor. İthal malzemeler kullanılmıyor" görüşünü paylaştı.

 

Konutta fiyat artışında malzemenin etkisi yok

Hinginar, konut fiyatlarının artışında inşaat malzemelerinin fiyatlarının etkisinin olmadığının altını çizerek, "Çünkü inşaat malzemelerinde ithal malzeme girişi çok az. Burada birincil öncelikte arsa önemli. Arsa fiyatlarında fazlasıyla spekülasyon var" ifadelerini kullandı. Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışında artık gurur duyulacak işler yaptığına işaret eden Hinginar, ayrıca müteahhitlik sektörünün mali yapısının da son dönemde iyiye gittiğini söyledi.