İstanbul Valisi Türkiye İMSAD’ı Ziyaret Etti

 

İstanbul Valisi Vasip Şahin Türkiye İMSAD’ı Ziyaret ederek, dernek yönetimiyle bir araya geldi. 

 

Türkiye İMSAD’ın Kavacık’taki ofisinde 1 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşen ziyarette, Vali Şahin’i Türkiye İMSAD’ı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, Başkan Vekili Oktay Alptekin ve Yönetim Kurulu Üyesi Dündar Yetişener karşıladı. 

 

Vali Vasip Şahin, Türkiye İMSAD heyetinin 2 Temmuz 2015 tarihinde kendilerini ziyaret ettiğini hatırlatarak, iade-i ziyarete geldiklerini belirtti. Bir saatin üzerinde süren görüşmede, Türkiye İMSAD heyeti, derneğin mevcut çalışmaları ve projeleri hakkında Vali Şahin’e bilgilendirmelerde bulundu. 

 

Türkiye İMSAD’ın önceki dönem Başkanı Dündar Yetişener döneminde projelendirilen ve geçtiğimiz aylarda Tuzla Belediyesi’yle imzalanan protokolle Tuzla Şelale Park’a yapılacak olan Eğitim Merkezi’nin proje sunumu ve detayları hakkında Vali Şahin’e bilgi verildi. 

 

Başkan F. Fethi Hinginar, Eğitim Merkezi’nin mimari projesinin tamamlandığını, işin sadece inşa sürecine kaldığını belirterek, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ve katkılarıyla projenin hayata geçirilmesini arzu ettiklerini ifade etti. Başkan Hinginar, Türkiye İMSAD’ın Eğitim Merkezi projesinin Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Güdümlü projeler konseptine uygun olduğunu hatırlattı. 

 

Vali Şahin ise, Türkiye İMSAD’ın eğitim merkezi projesinin mimari tasarım taslaklarını inceleyerek, böyle bir projenin kamu kuruluşları ve üniversitelerin ilgili enstitüleri tarafından da desteklenmesi gerektiğini ifade etti ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın proje değerlendirme kriterlerine ilişkin bilgiler aktardı ve projenin desteklenebileceği müjdesini verdi.

 

Toplantıda, ülkemizdeki kentsel dönüşüm sürecine ilişkin de değerlendirilmelerde bulunuldu. Türkiye İMSAD Başkan Vekili Oktay Alptekin, kısa bir sunum yaparak, mevcut ve 30 yıl sonraki nüfus hareketliliklerine ilişkin resmi istatistiki verileri ve öngörüleri paylaşarak, kentsel dönüşüm sürecinde resmi kaynaklarca da dile getirilen bu öngörüler çerçevesinde adımlar atılması gerektiğinin önemine dikkat çekti. 

 

Vali Şahin ise, kentsel dönüşüm sürecinin daha radikal adımların atılması gerektiğini belirterek, kentsel dönüşümün yanı sıra, beşeri bir dönüşüme de ihtiyaç olduğunu, geleneksel Türk aile yapısının korunması gerektiğini ve kentsel dönüşüm sürecinde bu durumunda gözetilmesi gerektiğini ifade etti.