Başkan Hinginar 10. Rekabet Kongresi’nde Konuştu

 

10. Rekabet Kongresi, TÜRKONFED, SEDEFED ve Rekabet Forumu işbirliği ile 28 Ocak 2016 tarihinde TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Türkiye İMSAD Başkanı F. Fethi Hinginar da kongrede konuşmacı olarak yer aldı.

  

 

“Rekabet Gücü, Girdi İthalatı Politikaları ve Akıllı Düzenlemeler” teması ile gerçekleştirilen kongrede yüksek katma değerli üretimin nasıl desteklenebileceği tartışıldı.

 

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar da kongrede “Ticaret Politikası Araçları ve Sektör Düzeyinde Rekabet Tartışmaları” konulu panelde konuşmacı olarak yer aldı.

 

Konuşmasında inşaat ve inşaat malzemeleri sektörüne ilişkin bilgiler veren Başkan Fethi Hinginar, sektörün gündemine ve sektörde yaşanan sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

İnşaat malzemeleri sektörünün katma değeri yüksek bir sektörde olduğunu hatırlatan Başkan Hinginar, sektörde ara girdi hammadde konularının ciddi bir sorun yaratmadığını, sektörün hammadde ithalatının düşük olduğunu ifade etti.

 

İnşaat malzemeleri sektöründe haksız rekabette ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getiren Başkan Hinginar, haksız rekabetle mücadele sürecinde sivil toplum örgütlerinin etkisinin büyük olduğunu, bilinçli ve örgütlü bir çalışmayla bu sorunun üstesinden gelinebileceğini ifade etti. Başkan Hinginar, sektörde kayıt dışı üretimin %40’lara ulaştığı bilgisini verdi.

 

Konuşmasında kentsel dönüşüm sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Hinginar, kentsel dönüşümün arsa değeri yüksek yerlerde değil, riskli yapıların bulunduğu alanlarda gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti. Başkan Hinginar, akıllı şehirleşme kavramının da kentsel dönüşüm sürecine entegre edilmesi gerektiğini dile getirdi.  

 

“Ticaret Politikası Araçları ve Sektör Düzeyinde Rekabet Tartışmaları” panelinde şu konuşmacılar yer aldı:

Timur Erk (Moderatör), Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin Öztürk, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı

Germiyan Saatçioğlu, Türkiye Seramik Federasyon (TSF) Genel Sekreteri

F. Fethi Hinginar, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı

Veysel Yayan, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri

Tahsin Öztiryaki, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkan Vekili